piątek, 6 czerwca 2014

"W przyszłości każdy będzie sławny przez 15 minut".

Andy Warhol -wszechstronny artysta, najbardziej znany przedstawiciel pop-artu. 




Urodził się w Pittsburgu, w rodzinie czechosłowackich imigrantów. Zdolności artystyczne były widoczne u niego już od młodzieńczych lat. Ukończył w Carnegie Institute of Technology studia w dziedzinie: socjologii, psychologiii, historii sztuki oraz grafiki reklamowej. W 1949 r. przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął współpracę z takimi czasopismami jak : "Glamour", "Vougue". Warhol był dobrym rysownikiem. Do jego popularności przyczyniły się rysunki butów wykonane kolorowym tuszem.





Lata 60
Zaczął używać sitodruku do produkcji obrazów ze znanymi amerykańskimi produktami. Chciał tworzyć nie tylko sztukę,która miała posługiwać się produktami kultury masowej, ale również miała masowo się sprzedawać. Często mówił, że chce być jak maszyna. Malował pieniądze, jedzenie, damskie obuwie, ważne osobistości i gwiazdy, wycinki z gazet oraz przedmioty codziennego użytku. Według niego, te właśnie wyobrażenia reprezentowały kulturalne wartości Stanów Zjednoczonych. Dla przykładu, Coca-Cola utożsamiana była z demokratyczną równością: 




 "Wspaniałe w tym kraju jest to, że Ameryka zaczęła swą tradycję tam, gdzie najbogatsi konsumenci kupują zasadniczo te same rzeczy co najbiedniejsi. Możesz oglądać telewizję i zobaczyć Coca-Colę i wiesz, że prezydent pije Colę, Liz Taylor pije Colę i pomyśl, że ty też możesz pić Colę. Cola to Cola i za żadną sumę pieniędzy nie kupisz lepszej Coli od tej jaką pije bezdomny na rogu. Wszystkie Cole są takie same i wszystkie Cole są dobre. Liz Taylor to wie, prezydent to wie, bezdomny to wie i ty to wiesz".







Warhol bardzo zmienił koncepcję postrzegania sztuki. Zamiast stosowanych do tej pory harmonijnych, trójwymiarowych obiektów, odwoływał się do komercyjnych produktów, które towarzyszyły ludziom na co dzień. Przyziemne "Puszki z zupą firmy Campbell"  przyprawiły świat sztuki o dreszcze i stały się tematem burzliwych rozmów. Pop-art powiązał kulturę z minimalizmem, przedstawia przedmioty w najprostszej formie.
Według kilku historii Warhol wybrał puszki, ponieważ odzwierciedlały jego gorliwe przywiązanie do zupy. Według innych namalował je, ponieważ jego codzienny lunch składał się z owej zupy i Coca-Coli, a na jego biurku piętrzyły się puste puszki i butelki, które go zainspirowały. 







Obraz powstał w 1967 roku i należał do Serii Śmierci, obrazów, których tematem były katastrofy i wypadki. Ukazywały one ciemną stronę amerykańskiej rzeczywistości. Ówczesne społeczeństwo wolało nie wiedzieć lub nie przypominać sobie o niej. Śmierć i zbrodnia były częstym tematem prac Andy`ego. Tak naprawdę, zbrodnia ujawnia skrywane ludzkie skłonności, które tkwią gdzieś głęboko w nas. 



Lata 70

W porównaniu z sukcesem i skandalem wywołanym przez w latach 60., dekada lat 70. była pod tym względem spokojniejsza. Warhol prezentował się jako osoba przedsiębiorcza. Artysta poświęcał większość czasu na szukaniu nowych i bogatych patronów na zlecenia do malowania portretów, m.in. Micka Jaggera, Brigitte Bardot,Michaela Jacksona,Marilyn Monroe.


malarstwo, obrazy Seria została stworzona niedługo po śmierci Marilyn, co najprawdopodobniej przyczyniło się do wielkiej popularności portretu. Wszystkie ciemniejsze plamy koloru były jak najbardziej zamierzonym efektem.Słynny portret powstał w ten sposób, że Warhol na fotografie nakładał kolejno plamy jaskrawych kolorów. Warto przyjrzeć się i zwrócić  uwagę na włosy na portrecie. Warhol całkowicie zrezygnował z oddania ich struktury, wypełniając je jedynie za każdym razem innym kolorem. Artysta przypomina , że gwiazdy także stały się wytworem masowej kultury.


Lata 80

W twórczości Warhola charakteryzują się powrotem do sukcesu finansowego. Częściowo stało się tak z powodu jego powiązań i przyjaźni z pewna grupa młodych i płodnych artystów, którzy wówczas zdominowali rynek. Należeli do nich: Julian Schnabel, David Salle i tzw. neoekspresjoniści, Francesco Clemente, Enzo Cucchi.
Powstał wtedy m.in. plakat Myszki Miki.
Jego słowa: "Zarabiać pieniądze to sztuka, pracować to sztuka, ale robić dobre interesy - to sztuka największa."

Źródła:
- http://3gdhl.freehost.pl
- http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/inny-andy-warhol.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.