
Nazwy Coca-cola i Pepsi są znane wszystkim. Nie ma zapewne wśród nas osoby, która by choćby nie spróbowała tych dwóch, słynnych na cały świat, napojów gazowanych. Jednak czemu zawdzięczają taki wielki sukces? Jakie były ich początki? Jak przebiegała konkurencja między firmami? Czy od razu stały się fenomenem? W moim dzisiejszym poście postaram się Wam możliwie jak najbardziej przybliżyć historię tych wielkich korporacji.
Na sam początek wspomnę że, Cola i Pepsi powstały pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Słynną recepturę Coca-coli opracował farmaceuta John Stith Pemberton w 1886 roku. Warto tu wspomnieć że sam Pemberton był silnie uzależniony od morfiny i kokainy, co miało znaczący wpływ na skład Coli, gdyż zawierała ona liście koki, w których występowała substancja czynna: kokaina (została wycofana w pierwszych latach XX wieku). Napój nosił wtedy nazwę "Pemberton’s French Wine Coca". Twórca umarł półtora roku po stworzeniu napoju zapewne nieświadom, jak wielką popularnością zyska ów napój, który w początkowym zamierzeniu miał koić zszargane nerwy i uspokajać. Wynalazca opisywał go jak "pyszny i orzeźwiający napój tak dobry, że Bóg by nim nie wzgardził”.
Sama butelka, gdzie był nalewany napój również zasługuje na uwagę, ze względu na jej charakterystyczny kształt, który czyni ją nie możliwą do pomylenia z jakimkolwiek innym butelkowanym płynem. Od roku 1915 zostały stworzone specjalne unikatowe butelki Coca-coli. Miało to na celu odróżnienie przez konsumentów która Cola jest tą "zaufaną" Colą, która jest jej tylko marnym "substytutem".
Początki Pepsi również były podobne. Również jej receptura była opracowana przez człowieka z branży farmaceutycznej Caleba Bradhama, który wymyślił napój w 1893 roku, produkując go we własnym domu, pod nazwą "Napój Brada". Nazwa ta została zmieniona na Pepsi-Cola wzięta od enzymu pepsyny zawartego w napoju pomagającego na niestrawność, w czasie gdy kreator sprzedawał go razem ze swoimi lekami w aptece.
Ostra rywalizacja trwała w latach 1939-1943, gdzie początkowo, między Colą a Pepsi istniała ogromna przepaść. Na jedną wypitą butelkę Pepsi, przypadały dwie butelki Coli. Jednak podczas trwania II Wojny Światowej, popularność Coli stanęła w miejscu, z Pepsi wciąż zdobywało nowe rzesze wielbicieli. Dzięki dobrym posunięciom prezesów Pepsi-coli, zdobyła ona rynki w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie, podczas gdy firma Coca-cola przeżywała kryzys. Dopiero pod koniec lat 50 znów powróciła do gry. Pojawiając się na azjatyckim rynku była pierwszym zagranicznym napojem, który uzyskał pozwolenie na rozpowszechnianie w Chińskiej Republice Ludowej.
To co czyni Coca-colę bardziej rozpoznawalną od Pepsi, to jej światowy marketing. Coca-Cola odcisnęła bardzo mocne piętno we wszystkich płaszczyznach życia społecznego i jak i w samej podświadomości ludzkiej. Symbol Coli towarzyszył w Igrzyskach Olimpijskich od roku 1928 przez sztukę, gdzie również znalazła się seria grafik związanych z Colą. W 1985 roku znalazła się nawet w kosmosie, gdzie również miała za zadanie napędzać popyt na swoje wyroby. Święta i Mikołaj, dbanie o środowisko... to tylko jedne z licznych motywów reklamowych tej korporacji.
Konrad Jazgar
BIBLIOGRAFIA:
"Wielkie błędy człowieka" Pere Romanillos
http://pl.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/X/XB/pepsi1.html
http://www.cocacola.com.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pepsi
BIBLIOGRAFIA:
"Wielkie błędy człowieka" Pere Romanillos
http://pl.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/X/XB/pepsi1.html
http://www.cocacola.com.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pepsi
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.