sobota, 27 maja 2017

Subkultura gotycka

Got
Subkultura gotycka zrodziła się w latach 70. XX wieku bezpośrednio z ruchu post punk. Członków tej subkultury można rozpoznać po czarnych strojach, nawiązujących do stylu ubioru XIX-wiecznej arystokracji, bladym makijażu na twarzy i ciemnym na oczach, wysokich skórzanych sznurowanych butach oraz biżuterii, często o znaczeniu symbolicznym.
Gotka

Goci często bywają utożsamiani z subkulturą emo, jednak błędnie – w odróżnieniu od nich są bardzo stabilni emocjonalnie i opanowani, można śmiało ich nazwać dzisiejszymi stoikami.
Członkowie subkultury gotyckiej to zwykle ludzie wykształceni. W sferze ich zainteresowań leżą literatura (najczęściej romantyczna), sztuka, poezja i kanony mitologii. Fascynują się tajemniczością, sferą duchową, egzystencją człowieka, a także okultyzmem, przez co często są uznawani za satanistów, jednak nie mają z nimi nic wspólnego.

Głównym gatunkiem muzycznym, którego słuchają Goci, jest gotycki rock, wywodzący się z cold wave Charakteryzuje się on prostymi, melodyjnymi utworami w mollowej tonacji. Instrumentami charakterystycznymi dla gotyckiego rocka są gitary elektryczne, basowe, perkusja i instrumenty klawiszowe. Tematami utworów są takie zagadnienia jak śmierć, egzystencja czy samotność.

Andrew Eldritch
Sisters of Mercy
Najbardziej wpływowym zespołem dla gatunku jest Sisters of Mercy. Został on założony w 1977 w Wielkiej Brytanii. Jego cechą charakterystyczną jest niski śpiew Andrewa Eldritcha i automat perkusyjny Dr Avalanche, grający jednostajne dźwięki. Pozostała ekipa członków zespołu cały czas się zmieniała. Zespół nagrał jedynie trzy albumy studyjne (First and Last Always, Flood i Vision Thing), następnie prowadził tylko działalność koncertową. Polecam całą dyskografię, gdyż moim zdaniem wszystkie albumy mają swój własny klimat i są godne uwagi. Dla każdego, kto chce się zapoznać z tym gatunkiem muzycznym, będą na pewno wartościowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.