wtorek, 22 kwietnia 2014

Subkultury

CO TO JEST SUBKULTURA?

Z języka łacińskiego, słowo subkultura to pod (sub) kultura. Jest to grupa społeczna, która wyodrębnia się od reszty społeczeństwa według różnych kryteriów np. etnicznego, religijnego, demograficznego, czy zawodowego. 
Pierwszym twórcą pojęcia "subkultura" jest amerykański socjolog Milton Myron Gordon, który zdefiniował ją po raz pierwszy w artykule "The Concept of the Sub-Cultur and Its Application"
Z racji tego, że subkultura jest jednym z wielu elementów całej kultury, nie podlega wartościowaniu na wyższą, czy niższą. Według socjologów członków danej subkultury nie można też nazwać kontr-społeczeństwem, gdyż wyznają pewien pogląd, czy ideę, a działają przy tym w ramach ogółu społeczeństwa. 
Subkultury mogą tworzyć dane grupy zawodowe, które wypracowały normy realizowane wyłącznie w ich obrębie np. lekarze, prawnicy, złodzieje, politycy, nauczyciele, uczniowie, studenci, czy muzycy. Może świadczyć o tym chociażby specyficzny język, tzw socjolekt. 
Subkultury mogą tworzyć różne grupy społeczne, które mają między sobą jakieś cechy wspólne np. niewidzący, niesłyszący, przewlekle chorzy, czy ludzie z uszkodzonym układem ruchowym. 
Oprócz tych najczęstszych subkultur, które wymieniłem, występują też inne i właśnie o tych innych postaram się trochę powiedzieć. 

INNE SUBKULTURY

Mówiąc inne subkultury mam na myśli te, z którymi kojarzymy pojęcie "subkultura".  Wszystkie te subkultury, które zaraz wypiszę i scharakteryzuję, możemy określić jako "subkultury młodzieżowe" (ich styl bycia i ubierania odbiega od reszty społeczeństwa niekiedy w znacznym stopniu) 


  • skate- ludzie, którzy jeżdżą na deskorolkach, jest to ich zamiłowanie i pasja. Ta subkultura obejmuje ich modę, styl życia, skatecore oraz muzykę, której słuchają. Pierwotnie wizerunek skate'a propagował magazyn "Thrasher". Charakteryzował się nonkonformistycznym i buntowniczym stylem życia oraz ubierania się.
     
  • emo- określając kogoś w ten sposób mamy na myśli jego styl bycia, styl ubierania się, charakter, czy też wygląd (fryzura). Emo jak nazwa wskazuje to człowiek bardzo emocjonalny, wrażliwy, cichy, nieśmiały czy też nawet ponury. Emo zazwyczaj ma na sobie obcisłe dżinsy (rurki) oraz czarne podkoszulki, jego fryzura to długie, czarne lub bardzo różnokolorowe, proste włosy. Charakterystyczna jest grzywka, często zakrywająca jedno oko. Emo słucha zazwyczaj ponurej muzyki, wpływającej na jego emocje tj. hardcore punk (emocore). 
     
  • hipisi- charakteryzuje ich skrajny pacyfizm, czyli proklamowanie haseł w stylu make love, not war ,czy też Peace and love. Kiedy hipisowstwo było bardzo popularne mężczyźni nosili długie włosy w ramach sprzeciwu do odbywania przymusowej służby wojskowej (jak wiemy w wojsku nie można mieć długich włosów). Hipisi ubierają się bardzo kolorowo, chodzili boso, nigdy nie zakładali zegarka, gdyż  czas dla nich nie istnieje. Żyją chwilą i cieszą się ze swojego życia. Postępują zgodnie z zasadami natury i ciągle się przemieszczają. Bardzo wiele razy wszczynali bunty i protestowali w sprawach, gdzie pogwałcano ich zasady oraz idee, które wyznają. Na pewno każdy z Was słyszał o chociaż jednym buncie. Hipisi często są wegetarianami i spożywają środki odurzające. Teraz subkultura hipisów jest coraz mniejsza.
  • metalowcy- (inaczej metale, heavy metalowcy, metalheady). Ta subkultura powstała w latach 70. XX wieku. Metalowcy wyznają ideę, że trzeba się całkowicie oddać muzyce metalowej. Charakterystyczny w ich ubiorze jest czarny kolor oraz długie włosy. Więcej o tej subkulturze znajdziecie w moim poprzednim poście o muzyce metalowej, tam też powiedziałem więcej o metalach.
  • punki- ludzie zgromadzeni wokół muzyki punk rockowej. Początkowo punk nie zakładał jakichkolwiek ideologii, natomiast niedawno rozpoczął walkę z różnymi instytucjami państwowymi, które -jak oni sądzą - ograniczają ich wolność osobistą. Punka można rozpoznać w stu procentach po kolorowym irokezie i po czarnym stroju, do którego niekiedy są dodawane kolorowe elementy.
  • dresiarze- subkultura, która wykształciła się stosunkowo niedawno, bo w latach 90. XX wieku. Nazwa pochodzi od noszenia strojów sportowych (dresów) na co dzień. Współcześnie określenie dresiarz jest nacechowane ujemnie. Jest kojarzone z agresją, z buntowaniem się, z byciem kibolem. Nie da się ukryć, to dresy najczęściej są tą najgorszą częścią społeczeństwa i najczęściej mają kontakt z policją. Według socjologów, zaistnienie tej subkultury jest wynikiem polskiej transformacji ustrojowej  polegającej na przejściu od komunizmu do kapitalizmu, w ramach której znaczna część klasy robotniczej okazała się "nieużyteczna" w tworzeniu kapitalistycznego społeczeństwa, i została zepchnięta na margines. Zaistnienie subkultury dresiarzy, blokersów (młodzieży mieszkającej i przebywającej na blokowiskach) jest wynikiem takiego właśnie wykluczenia, które przejawia się również w językowym określaniu przedstawicieli klas niższych jako dresiarzy. Wcześniej słuchali muzyki disco polo, natomiast teraz głownie związani są z rapem.
  • skinheadzi- subkultura powstała w latach 60. XX wieku. Nazwa wywodzi się od charakterystycznych wygolonych głów lub bardzo krótkich włosów. Są myleni z dresiarzami. Do Polski trafili dopiero w latach 80. XX wieku, a pierwsza grupa wykształciła się w Szczecinie, która wyrosła na fali frustracji wynikającej z wprowadzenia stanu wojennego. Skinheadzi słuchają ska, soulu, rocksteady, skinhead reggae. Do tej pory ubierają się w podobny sposób do swoich poprzedników z początków tej subkultury, czyli oprócz krótkich włosów lub ich braku, raczej w miarę eleganckie, lecz skromne stroje.
  • hipsterzy- głównym wyznacznikiem stylu hipsterów jest deklarowana niezależność wobec mainstreamu, czyli głównego nurtu kultury masowej oraz ironiczny stosunek do niego, a także przesadne akcentowanie swojej oryginalności i indywidualności. Silnie podkreślają swój wizerunek, poprzez wyrazisty i "artystyczny" strój. Jeśli widzimy mężczyznę hipstera to od razu kojarzy nam się z homoseksualizmem.
  • goci- subkultura gotycka powstała w latach 70. i 80. XX wieku, wywodząca się z ruchu post punk. Jest ściśle związana z muzyką gotycką z nurtu cold wave (jeden z nurtów post punku). Ponad to goci słuchają death rocka, synthpopu, EBM, neofolku oraz muzyki industrialnej. Teraz do tego grona doszedł gothic metal, ale przez ortodoksyjnych gothów jest uważany za mało oryginalny i nie mający niczego wspólnego z nurtem gotyckim. Wykazują zainteresowanie okultyzmem, wampiryzmem, mitologią słowiańską i nordycką. Są też tacy którzy interesują się tematami mistyczno-chrześcijańskimi oraz gnostycznymi. Błędnie utożsamiamy tą subkulturę z satanizmem. Gotha cechuje dystans do świata, namiętna i romantyczna postawa życiowa. W jego stroju wszechobecna jest czerń, obecnie mieszana z czerwienią i fioletem.




Jest jeszcze wiele subkultur. Postarałem się wypisać te najbardziej znane i je w prosty sposób opisać, a także pokazać na zdjęciach. 
Subkultury są wszechobecne, natomiast wiele z nas nie utożsamia się z żadną z nich, pomimo tego, że się ubiera dany sposób lub w taki sposób się zachowuje. Są też takie przypadki, że ktoś utożsamia się z daną subkulturą, choć wcale nie przestrzega jej idei i zasad. Są też tacy, którzy ubierają się w odpowiedni sposób "odświętnie" np. goth się maluje, ubiera się na czarno kiedy idzie na spotkanie z innymi przedstawicielami subkultury. W dzisiejszych czasach raczej ciężko dostrzec na ulicy punka, czy wymienionego wyżej gotha. Dodam jeszcze, że najczęściej spotykani są metalowcy, hipsterzy i dresiarze. 
Mam nadzieję, że moja praca się komuś spodoba i że komuś się przyda. 
Dziękuję za jej przeczytanie!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.