środa, 30 kwietnia 2014

Gustav Klimt



Gustav Klimt
Urodził się w 1862 roku w Baumgarten, na przedmieściach Wiednia. Był austriackim malarzem i grafikiem. Całe swoje dzieciństwo spędził w ubóstwie, a swoją karierę rozpoczął od malowania wnętrza publicznych budynków. Jest uważany za jednego z najbardziej znanych przedstawicieli secesji oraz za przywódcę wiedeńskiego modernizmu. Gustav Klimt był postrzegany jako osoba ponura, zamknięta w sobie i rzadko okazująca uczucia. Jednak twierdził on, że emocje potrafi wyrazić tylko poprzez malarstwo. Artysta tworzył dekoracyjne i wzorzyste obrazy, które zawierały nieograniczoną swobodę twórczą i odzwierciedlały tamtejszą epokę. W 1897 roku założył Stowarzyszenie Artystów Austriackich-Secesja, z którym był związany do 1905 roku. Zmarł w 1918 roku w Wiedniu.

W latach 80 XIX wieku dostał on zlecenie namalowania portretu widowni Burgtheater. Gdy przedstawiciele wyższych wiedeńskich sfer się o tym dowiedzieli to próbowali się dostać do artysty po to aby poprosić go o uwiecznienie ich postaci na tym dziele. Podczas pracy nad tym obrazem artysta stworzył około 1500 szkiców postaci. Dzięki temu, że każdy chciał być na tym portrecie stał się on słynny i otworzył Klimtowi drzwi do kariery. Otrzymał za ten obraz nagrodę od cesarza Franciszka Józefa I. Większość prac Klimta przedstawiała kobiety, które go fascynowały. W swoich dziełach rysy twarzy osób przedstawiał w taki sposób, że wyglądały one jakby były sfotografowane, a nie namalowane.

W 1900 roku namalował portret austriackiego kompozytora Franza Schuberta, który był uznany za największe dzieło w historii sztuki austriackiej, jednak obraz ten spłonął podczas drugiej wojny światowej.

''Schubert at the piano''

W 1900 roku Klimt również stworzył swoje najbardziej kontrowersyjne dzieło. Poproszono go o namalowanie sufitu auli Uniwersytetu Wiedeńskiego, a dokładniej alegorii filozofii, medycyny i prawa. Obrazy te wywołały skandal ponieważ nikt nie mógł znaleźć w nich żadnego powiązania z tym co miało powstać. Aby nie wywoływać dalszych nieporozumień Klimt zrezygnował z pracy nad tym projektem, a dzieła spłonęły w 1945 roku.

Opisywany przeze mnie artysta malował również pejzaże. Przedstawiał je na kwadratowym formacie co w niektórych obrazach powodowało złudzenie optyczne, którym było rozciąganie się obrazu. 

''Las bukowy''
Po odwiedzeniu w 1903 roku włoskiego miasta Ravenna rozpoczął swój „złoty okres” czyli swoją fascynacje złotem. Jego najsłynniejszym dziełem jest „Pocałunek”, który namalował w 1908 roku. Zawiera on elementy złote, mozaikę, piękno oraz bliskość dwóch osób. 

''Pocałunek''
Na pierwszy rzut oka możemy zobaczyć kolorową plamę składającą się z różnych kształtów geometrycznych. Jednak obraz ten przedstawia parę obejmujących się kochanków, którzy zostali uchwyceni przez artystę w chwili tuż przed pocałunkiem. Postacie są ubrane we wzorzyste szaty i stoją na łące pełnej kwiatów. Według mnie dzięki kolorowym kształtom i złotym elementom ten obraz jest bardzo oryginalny. Zawiera w sobie również pewną tajemniczość i wyjątkowość. Osobiście bardzo mi się podoba. Można go podziwiać wraz z innymi dziełami Gustava Klimta w Galerii Belvedere w Wiedniu.

Źródła:
http://www.gustavklimt.fineart24.pl/o-artycie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gustav_Klimt
http://www.youtube.com/watch?v=VPO72qat0go

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.