niedziela, 30 kwietnia 2017

O alei Elvisa Presleya i nie tylko      W moim poprzednim felietonie związanym z tematem poznawania ciekawych miejsc w dzielnicy Podgórze opisywałem ideę Dni Otwartych Drzwi  oraz przedstawiłem kilka takich urokliwych miejsc. Jest ich tak dużo, że nie sposób było opisać wszystkich w jednym artykule.
      Postanowiłem więc poświęcić teraz uwagę alei Elvisa Presleya oraz okolicom kamieniołomu Zakrzówek. Znajdujące się tu dawne wyrobiska kamieniołomów stanowią dziś atrakcję krajobrazową. Zapewne niewiele osób mieszkających w Krakowie wie, że całkiem niedawno na mapie naszego miasta pojawiła się wyjątkowa atrakcja turystyczna.
Zaledwie kilka kilometrów od centrum Krakowa mieści się park krajobrazowy Skałki Twardowskiego, w którym znajduje się aleja Elvisa Presleya – słynnego amerykańskiego piosenkarza -położona w sąsiedztwie zalewu Zakrzówek. Na terenie parku widnieją grupy skałek i ścian skalnych nazywanych Skałkami Twardowskiego. Według legendy Twardowski prowadził tu szkołę magii i czarnoksięstwa. Wskutek eksplozji laboratorium Twardowskiego miały powstać właśnie takie skałki. Ta jedyna w Polsce aleja oddająca cześć ikonie rock and rolla ma długość 300m i zajmuje obszar dawnej ulicy Jana Pietrasińskiego. Jej lokalizacja podyktowana jest względami prawie że historycznymi, w tym bowiem miejscu według lokalnej opowieści w latach 60. i 70. spotykali się fani Elvisa Presleya, przynosząc na swoje zebrania tablicę z napisem „Aleja Elvisa Presleya”. Oficjalnie taka nazwa obowiązuje od 2003 roku, kiedy to Rada Miasta Krakowa przyjęła wniosek o jej nadaniu.     Dwa lata później z okazji Dni Muzyki w Krakowie odsłonięto na niej wykonany z kamienia pomnik Presleya. W ubiegłym roku, tj. 18 czerwca 2016 roku w kościele św. Krzyża w Krakowie odbyła się Msza Święta w trzynastą rocznicę powstania alei. Corocznie aleję oraz pomnik odwiedza wielu turystów, a jej pomysłodawcy apelują o konieczność przypominania młodzieży o  życiu            i twórczości artystycznej Elvisa Presleya oraz o jego pracowitości i życzliwości dla innych ludzi.
 Duża powierzchnia terenu parku, przekraczająca 34ha, z licznymi polanami zachęca do spacerów       i wypoczynku. W skład parku wchodzi również teren kamieniołomu Zakrzówek. Główną jego atrakcją jest sztuczny zbiornik wodny, który powstał po zalaniu nieistniejącego już kamieniołomu wapienia. Zbiornik ten składa się z dwóch odrębnych zalewów połączonych wąskim przesmykiem. Oprócz pięknych widoków słynął on z atrakcyjnego kąpieliska. Kąpiel została jednak zakazana z powodu przypadków utonięć i innych nieszczęśliwych wypadków. Nadal jednak dozwolone jest nurkowanie, podczas którego zobaczyć można pod wodą granitową tablicę upamiętniającą Karola Wojtyłę, pracującego na terenie kamieniołomu  od września 1940 do października 1941 roku. Jest to bardzo ciekawe miejsce dla osób zainteresowanych postacią Ojca Świętego. W pobliżu można odnaleźć również kilka punktów widokowych, z których roztacza się panorama na zabytki w centrum Krakowa (Wawel, Kościół Mariacki itp.),    masyw Sikornika oraz Las Wolski.
    Uważam, że warto pogłębiać wiedzę, by bliżej poznawać swoją okolicę.

1 komentarz:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.