Lepsza ocena z WOKu


Rok szkolny 2014/2015

Możliwości zdobycia lepszej oceny z WOKu 


  • Współtworzenie bloga Czwórka Kulturka 
  • Współtworzenie czasopisma "Pogaduszki u Kościuszki"
  • Udział w Kursach e-learningowych "Filmoteka Szkolna. Akcja!" lub "Włącz się! Młodzi i media"
Informacje o kursach Centrum Edukacji Obywatelskiej:


Filmoteka Szkolna. Akcja
Gorąco zachęcamy wszystkich uczniów zainteresowanych szeroko rozumianą tematyką filmową do udziału w 9. edycji kursu internetowego "Filmoteka Szkolna. Akcja!". Na zgłoszenia czekamy tylko do 27 września. Kurs jest całkowicie bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. 
Dlaczego warto?

Program kursu zakłada płynne połączenie teorii z praktyką. Podczas trzech miesięcy zajęć on-line uczniowie i uczennice nie tylko pogłębią swoją wiedzę na temat historii kinematografii (ze szczególnym uwzględnieniem historii polskiego kina), ale także będą mieć okazję nakręcenia własnego filmu, bądź udoskonalenia warsztatu krytycznego (w zależności od wybranej ścieżki zajęć). Działaniom młodzieży przez cały okres trwania kursu swoim bacznym okiem będą się przyglądali doświadczeni mentorzy, którzy wesprą ich w pracy..

Uczestnicy będą też tworzyć własne blogi filmowe, na których będą mogli pochwalić się swoją pracą w czasie kursu. 

Oszczędność czasu

Rozumiemy, że obowiązki szkolne często trudno pogodzić z rozwijaniem swoich pasji. Właśnie dlatego kurs został przygotowany w formie internetowej. Zadania można wykonywać w dowolnie wybranym przez siebie momencie, dzięki stałemu, łatwemu dostępowi do materiałów szkoleniowych.

Kurs Filmoteki Szkolnej został podzielony na 6 części (opracowane w formie prezentacji z załączonymi materiałami – tekstami, filmami, ćwiczeniami). Na zapoznanie się z materiałami pomocniczymi każdego modułu i wykonanie proponowanych zadań uczestnicy będą mieć  2-3 tygodnie. Po każdym sprawozdaniu, do którego dołączą efekty swojej pracy - np. linki do filmów czy recenzji,  otrzymają fachową opinię i wskazówki od swojego mentora. 
Po trzecim module każdy z uczestników/grupa wybierze jedną z dwóch proponowanych ścieżek - "Warsztat krytyka filmowego" lub "Warsztat młodego reżysera".

Ważnym elementem kursu jest stała komunikacja nie tylko z mentorem, ale również z innymi uczestnikami/grupami. Służy temu nie tylko tworzenie ogólnodostępnych blogów filmowych, ale także otwarty dostęp do wszystkich sprawozdań oraz specjalne forum, na którym można będzie poznawać innych pasjonatów kina, dzielić się inspiracjami i pomysłami, wzajemnie pomagać sobie w rozwiązywaniu problemów i przede wszystkim dyskutować na temat swoich dzieł.


Zaświadczenia o ukończeniu kursu

To nie wszystko. Jako dowód ukończenia kursu uczniowie i nauczyciel-opiekun otrzymają specjalne imienne zaświadczenia. Uwaga! Warunkiem otrzymania zaświadczenia o ukończeniu kursu jest zaliczenie wszystkich modułów, aktywny udział w rozmowach na forum oraz oddanie pracy końcowej ("Warsztat krytyka filmowego" - recenzja filmowa, "Warsztat młodego reżysera" - max. 5-minutowa etiuda). 


Włącz się! Młodzi i media
Podczas trzech miesięcy zajęć on-line uczniowie i uczennice nie tylko pogłębią swoją wiedzę na temat szeroko pojętych mediów, ale także będą mieć okazję do sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce. Udoskonalą swój warsztat krytycznego odbioru mediów, przybliżą  sobie zagadnienia związane z prawem autorskim, netykietą i licencjami CC. Działaniom młodzieży przez cały okres trwania kursu swoim bacznym okiem będą się przyglądali doświadczeni mentorzy, którzy wesprą ich w pracy.

Jako dowód ukończenia kursu uczniowie i nauczyciel-opiekun otrzymają specjalne imienne zaświadczenia. Uwaga! Warunkiem otrzymania zaświadczenia o ukończeniu kursu jest zaliczenie wszystkich modułów, aktywny udział w rozmowach na forum oraz rozwiązywania zadań przewidzianych w każdej części kursu.

Kurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Do udziału zapraszamy pojedynczych uczniów lub grupy uczniowskie do 5 osób. Z jednej szkoły mogą być zgłoszone 2 zespoły. (Istnieje możliwość przyjęcia większej liczby grup w ramach wolnych miejsc).

Udział w kursie jest bezpłatny!


Warunki uczestnictwa
Przed wypełnieniem formularza zapoznaj się z REGULAMINEM kursu internetowego dla uczniów "Włącz się. Młodzi i media".

Rok szkolny 2013/2014
Akcja „Lepsze oceny z wiedzy o kulturze!”

Wielu uczniów nie było zadowolonych z oceny jaką otrzymali na pierwsze półrocze – spodziewali się wyższej, tymczasem Wewnątrzszkolny System Oceniania jest bezwzględny. Przed nami kolejne półrocze pracy, więc i szansa na zdobycie lepszych stopni cząstkowych z kartkówki, ze sprawdzianu, z projektu... Czy to jednak wystarczy, by mieć wyższą ocenę z wiedzy o kulturze na koniec roku?

Jeśli obawiacie się, że sprawdzian znów może nie pójść Wam tak, jak chcielibyście, a podczas speech’u „zjedzą” Was nerwy, możecie wziąć udział w akcji „Lepsze oceny z wiedzy o kulturze!”, podczas której będziecie mogli wykazać się w jednym z dwóch obszarów działania: gazetce szkolnej „Pogaduszki u Kościuszki” oraz blogu „Czwórka Kulturka”.

Jeśli wywiążecie się sumiennie ze stawianych w ramach akcji wymagań, macie GWARANTOWANĄ ocenę wyższą o stopień od tej, która wynika ze średniej.
Co macie zrobić? Najpierw wybierzcie obszar działania, który Was bardziej interesuje, a później zabierzcie się do pracy!

WASZE MOŻLIWOŚCI DZIAŁANIA

1. Wybloguj sobie lepszą ocenę:
  • publikuj regularnie na „Czwórce Kulturce” (przynajmniej raz w miesiącu, a więc tekstów musi być minimum 5) WŁASNE artykuły związane z szeroko pojętą kulturą – literatura, sztuki plastyczne, muzyka, teatr, taniec, fotografia, film i nowe media, dzieje środków przekazu, obyczaje, tradycja, podróże, kulinaria, różnice kulturowe i religijne, antropologiczny wymiar kultury itd.
  • za każdy artykuł otrzymasz od nauczyciela od jednej do trzech gwiazdek – w zależności od objętości i jakości tekstu; by projekt „wybloguj sobie lepszą ocenę” mógł być uznany, musisz zdobyć w sumie minimum 10 gwiazdek.
  • teksty muszą być podpisane Twoim imieniem i nazwiskiem i mieć nadany przez Ciebie tytuł.
  • NIE MOŻNA publikować: tekstów cudzych a podpisanych nazwiskiem ucznia, tekstów obrażających innych ludzi i wyrażających o nich pogardliwą opinię, tekstów zawierających słowa powszechnie uznane za wulgarne i obraźliwe,  tekstów agitujących politycznie, tekstów dwuznacznych moralnie – to znaczy dotyczących tematyki bardzo kontrowersyjnej i dzielącej opinię publiczną.


2. Dołącz do redakcji „Pogaduszek…”
  • opublikuj w sumie MINIMUM dwa dłuższe lub cztery mniejsze artykuły w dwóch kolejnych numerach gazetki szkolnej „Pogaduszki u Kościuszki”- numery planowane na koniec marca(nr 3) i czerwiec (nr 4); w każdym numerze musi się znaleźć Twój jeden większy artykuł lub dwa mniejsze (do wyboru).
  • teksty muszą być podpisane Twoim imieniem i nazwiskiem i mieć nadany przez Ciebie tytuł.
  • tematyka artykułów jest dowolna, jednak szczególnie mile widziane będą teksty dotyczące życia naszej szkoły i spraw związanych z dzielnicą Podgórze lub ewentualnie ogólnie Krakowem.
  • NIE MOŻNA publikować: tekstów cudzych a podpisanych nazwiskiem ucznia, tekstów obrażających innych ludzi i wyrażających o nich pogardliwą opinię, tekstów zawierających słowa powszechnie uznane za wulgarne i obraźliwe,  tekstów agitujących politycznie, tekstów dwuznacznych moralnie – to znaczy dotyczących tematyki bardzo kontrowersyjnej i dzielącej opinię publiczną.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.