czwartek, 7 stycznia 2016

Moda z kraju Kwiatu Kwitnącej Wiśni

Japońska Harajuku, czyli świat, którego jeszcze nie widzieliście! 

Na początku może krótkie wyjaśnienie czym tak właściwie jest Harajuku. Mówiąc najogólniej - jest to dzielnica Tokyo (stolicy Japonii), która jest uznawana za centrum wszelakiej mody, od międzynarodowej elegancji z najwyższej półki po ciuchy z tanich sklepików. Można tam spotkać właściwie przedstawiciela każdego znanego (lub i nie) Nam stylu. Najczęściej pojawiają się tam nastolatkowie, którzy znudzeni codzienną koniecznością noszenia tradycyjnych mundurków, obowiązujących w japońskich szkołach, przychodzą właśnie na ulice Harajuku. Jest to wręcz idealne miejsce, aby wyrazić siebie i pokazać swoją oryginalność oraz kreatywność. To właśnie tu często zbuntowana, ograniczana młodzież może odnaleźć siebie i wyrazić to poprzez swój wygląd. Nawet jeśli na co dzień ktoś nie przywiązuje specjalnej wagi do swojego ubioru, wchodząc do TEJ dzielnicy ważny jest tak właściwie każdy szczegół: od oczywiście samego stroju, przez fryzurę i makijaż, aż do wielu rozmaitych dodatków. Bardzo często można tam zauważyć młodzież przebraną za postacie z anime czy mangi, czyli cosplay, jednak to pojęcie postaram się Wam dokładniej wyjaśnić nieco później. :) 
Trzeba jednak pamiętać, że Harajuku nie jest zwyczajną dzielnicą, o nie! Każda pojawiająca się tam osoba ma szansę zaistnieć i przyciągnąć uwagę tysięcy osób, przechadzających się tam w ciągu niemalże całego tygodnia, ponieważ życie modowe gdzie jak gdzie, ale tam nie umiera nigdy! 
Jak wiadomo, Japończycy uwielbiają być oryginalni i wyjątkowi, dlatego też tymi cechami w ostatnich latach zwracają uwagę Amerykanów, a także Europejczyków. Jednak spróbujmy sobie wyobrazić tak wielką różnorodność w Polsce. Czy zostałoby to zaakceptowane? Czy dzielnica podobna do japońskiej Harajuku miałaby szansę istnieć? Czy przede wszystkim, polska młodzież miałaby odwagę pokazać siebie i całkowicie uzewnętrznić to co gra im w duszy? Odpowiedź na te pytania pozostawiam do Waszych indywidualnych rozmyślań. :) 
Po przybliżeniu Wam czym jest dzielnica Harajuku myślę, że nadeszła pora, aby przejść do wyróżnienia kilku najciekawszych według mnie pojawiających się tam stylów i ich ogólnego opisu. Na wstępie muszę jednak podkreślić, że naprawdę ciężko wybrać te, które mogłyby tutaj być przodujące lub pojawiać się najczęściej. Stanęłam jednak na wysokości zadania i wybrałam więc te, które uważam za najbardziej oryginalne. 


 
Pierwszym z opisywanych stylów jest Lolita. Styl ten oparty jest przede wszystkim o stroje z epoki wiktoriańskiej, ale też rokoko. Charakteryzuje się on wieloma częściami garderoby, takimi jak spódnica do kostek lub do kolan, szerokie, często bufiaste rękawy, gorset, podkolanówki i pończochy, a także bielizna: halka i pantalony. 
W stylu Lolita wyróżniamy jego cztery główne odłamy: Classic Lolita, Sweet Lolita, Gothic Lolita oraz Punk Lolita. Poszczególne rodzaje mogą odbiegać mniej lub bardziej od ogólnego wzoru Lolity wiktoriańskiej, jednak każdy z nich jest oparty na tym głównym wzorcu. 
Znaną mi przedstawicielką tego stylu jest japońska piosenkarka Nana Kitade. 


 
Następny w kolejności jest Ganguro. Zapewne patrząc na samo zdjęcie wydaje się on Wam wręcz śmieszny, nieprawdaż? Jednak jak wielkie będzie Wasze zdziwienie, gdy okaże się, że styl ten był głównie inspirowany... modą i wyglądem europejskim! Charakterystyczne dla tego stylu są przede wszystkim włosy w jasnym odcieniu, świetlisty, mocny makijaż oraz nienaturalna opalenizna. Nie brakuje tu także masy tandetnej biżuterii oraz bardzo krótkich spódniczek. Ogólnie cała kompozycja wygląda dość dziwacznie. Jeszcze bardziej kiczowatymi wersjami tego stylu są Yamanba i Loucour. Jego przedstawicielki noszą jeszcze mocniejszy makijaż i włosy w jaskrawych kolorach. 
Przedstawicielką Ganguro była kiedyś japońska piosenkarka Sifow. 


 
Kolejnym opisywanym stylem jest Decora. Być może na pierwszy rzut oka może wydawać się on dziwny, jednak uważam, że jest bardzo kreatywny i słodki! 
Głównym założeniem tego stylu jest noszenie jak największej ilości dodatków, którymi mogą być zarówno części garderoby, jak i oczywiście biżuteria. Wszystkie akcesoria powinny być w pastelowych, słodkich kolorach takich jak odcienie różowego, niebieskiego czy żółtego. Przedstawicielki tego stylu noszą także masę spinek, kokardek, naklejek, maskotek itp. Wyglądają dzięki nim niczym małe dziewczynki! 
Jako przedstawicieli tego stylu możemy wyróżnić Kurebayashi oraz Junnyan (uwaga! jest CHŁOPAKIEM!) 


A teraz pora na Fairy Kei! Jest to jeden z moich ulubionych stylów, więc mam nadzieję, że spodoba się także Wam! :) 
Dziewczyny ubierające się w tym stylu wyglądają jak postacie wyjęte z bajek. Nie rozstają się one z wszelkiego rodzaju maskotkami (najczęściej są to misie). Ich ubrania zdobią motywy jednorożców, serduszek, gwiazdek, chmurek itp., a także wizerunki kucyków z My Little Pony. Tiule, falbanki i kokardki są wręcz obowiązkowe. Ubrania mają odcienie pastelowe, szczególnie róż i fiolet są tymi najczęstszymi kolorami. Ogólnie wizerunek Fairy Kei tworzy współgrającą ze sobą, uroczą, lecz przesłodzoną całość. 
Przedstawicielkami są: blogerka Fetsu-Chan oraz piosenkarka Kyara Pamyu-Pamyu. 


Następnym stylem jest Visual Kei. Wydaje się on na pewno dość ekstrawagancki i na ogół niespotykany. Charakterystyczne dla niego jest łączenie części garderoby obu płci. Obowiązkowy jest również wielokolorowy, rzucający się w oczy makijaż, różnorodne (zazwyczaj dłuższe) włosy ułożone w fantazyjne fryzury oraz kostiumy i stroje o najdziwniejszych krojach. 
Styl ten najczęściej utożsamia się z wyglądem i zachowaniem japońskich zespołów rockowych (j-rockowych). 
Znanymi mi reprezentantami są zespoły: The Gazette czy pokazany na zdjęciu wyżej Mejibray. 


I wreszcie nadszedł czas na wspomniany już wcześniej Cosplay! Zgodnie z obietnicą postaram się Wam przybliżyć teraz czym tak naprawdę jest. 
A więc, Cosplay w dosłownym tłumaczeniu jest to costume playing (ang.) - zabawa w przebieranie. Młodzież, lecz nie tylko, upodabnia się do wybranej postaci ze swojego ulubionego anime, mangi, filmu czy gry komputerowej. Cała sztuka polega na tym, aby jak najwierniej odwzorować postać, zarówno jeśli chodzi o jej wygląd, jak i zachowanie, sposób poruszania się czy nawet ton głosu. Obecnie coraz więcej osób interesuje się tym gatunkiem, również w Polsce. W większych miastach, takich jak Kraków czy Warszawa, organizowane są spotkania wiernych fanów mangi i anime, tzw. konwenty. Odbywają się także festiwale, na których wybierane są najlepsze cosplaye.


Cosplay był ostatnim stylem modowym, które chciałam Wam zaprezentować. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu udało mi się chociaż odrobinę zaintrygować Was Japonią. 
Do zobaczenia! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.