piątek, 8 stycznia 2016

Polskie tańce narodowe

Będąc Polakami, wiecie jak brzmi nasz hymn, jak wygląda godło i flaga. Znacie nazwy województw i głównych miast. Ale czy wiecie jakie są główne tańce narodowe?
W tym poście postaram się Wam przybliżyć ich styl i charakter.

Polskie tańce narodowe wywodzą się z tańców ludowych z terenów całej Polski. Wyróżniamy pięć tańców o charakterze narodowym, które z biegiem lat znacząco odbiegły od pierwowzorów wiejskich. Pierwsze próby podziału tańców narodowych podjęto w XIX w.

Pięć głównych tańców narodowych:

Polonez
Potocznie nazywany chodzonym, jest polskim tańcem dworskim, choć jego korzenie tkwią w muzyce ludowej. Również dostojny, raczej powolny, akcent na raz, metrum 3/4. tempo umiarkowane i jednostajne. Jest tańcem zespołowym. Polonez ma charakter uroczystego pochodu, w którym wyraża się godność i narodowa duma Polaków. Zachowanie mężczyzn powinna cechować rycerskość, a kobiety powinny nosić się dumnie.  
Oberek
Nazwa tańca wywodzi się od charakterystycznego ruchu obrotowego w tańcu - oberek polega zasadniczo na szybkich obrotach par, które tańczą w miejscu lub wirują na parkiecie. Zwany też obertasem, najszybszy z tańców narodowych. Również bardzo szybki, w drobnych wartościach rytmicznych, wesoły, żywy, metrum 3/8. Akcenty podobne jak w mazurze. Jeden z najbardziej znanych polskich tańców ludowych.


Mazur
Nazwa tańca pochodzi od nazwy ziemi – Mazowsza, gdzie powstał jego ludowy pierwowzór – mazurek. Tańcem szlachty stał się on pod koniec XVI wieku i szybko zaczęto w nim widzieć uzewnętrznienie narodowego charakteru Polaków. Ponieważ mazur był tańczony głównie przez szlachtę, dlatego też obecnie wykorzystuje się do tańca strój szlachecki – popularny kontusz, dodający mazurowi powagi i uroku. Mazur jest tańcem parowym w takcie na 3/4 o charakterystycznym rytmie oraz zawiera kroki posuwiste.

Krakowiak
Krakowiak to polski taniec ludowy wywodzący się z okolic Krakowa, obecnie zaliczany do tańców narodowych. Jego nazwa pochodzi z XVIII wieku. Początkowo krakowiaka tańczono wyłącznie na wsiach, z czasem jednak taniec ten dotarł na salony i stał się modny w całej Polsce. Z czasem zyskał popularność nawet w muzyce symfonicznej i scenicznej. Towarzyska wersja tańca znacznie różni się od ludowej. Metrum tego tańca wynosi 2/4.

Kujawiak
Kujawiak to polski taniec narodowy pochodzący z Kujaw, wywodzący się z tamtejszych obrzędów weselnych. To taniec spokojny, tańczony do nastrojowej i lirycznej melodii. Zasadnicze kroki taneczne oparte są na obrotach i łagodnym chodzie, niekiedy z mocniejszymi przytupami. Kujawiaka tańczy się zawsze po linii koła, dawniej - w ściśle ustalonym porządku. Metrum wynosi 3/4.

Inne rodzaje tańców ludowych:
 • Polka
 • Wróbliczek
 • Fura
 • Skalbmierzaki
 • Kosy
 • Siuda Baba


https://youtu.be/FYg-3j3euEs

1 komentarz:

 1. Gabrysiu,
  bardzo dziękuję za post. Tak, jak napisałam w komentarzu do wpisu Staszka - pracuje on już jednak na drugie półrocze!

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.