niedziela, 23 marca 2014

Five o’clock –czyli tradycja rodem z Anglii.


Herbata…Gorąca, o wspaniałym smaku i aromacie. Któż nie pił herbaty? Może być czarna, zielona, z cytryną albo sypana lub ekspresowa. Każdy może znaleźć swoją ulubioną herbatę. Myśląc o herbacie często myślimy także o Anglii i jednej z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych na świecie tradycji. Jest to tradycja picia tego wspaniałego napoju codziennie o godzinie 17.00. Obecnie przy rozluźnieniu obyczajów jest ona kultywowana tylko przez starsze pokolenie, a szkoda…



Początki


Herbata pojawiła się w Europie ok XVII w. za sprawą Holendrów którzy ją sprowadzili. Wcześniej spotkali się z nią Rosjanie, którzy rozwinęli handel z Chinami skąd napój pochodzi. Do Anglii liście herbaty trafiły w 1658 roku za sprawą Thomasa Garrawaya, który prowadził mały sklepik. Początkowo herbata nie cieszyła się na wyspach popularnością. Dopiero gdy żona króla Karola II przywiozła ją ze sobą z Portugalii popularność jej wzrosła. Zapoczątkowanie tradycji przypisuje się księżnej Bedfordu Annie. Jak to bywa wśród ludzi z rodziny królewskiej, księżna byłą znudzona zbyt długą przerwą pomiędzy lunchem a kolacją. Wtedy to właśnie prosiła służbę o herbatę i ciasto. Jej zwyczaj wkrótce zmienił się w przyjęcia, na które księżna zapraszała swoich przyjaciół.

Jaką herbatę piją Anglicy?


Przeciętny Anglik wypija 8 szklanek herbaty dziennie. Ciekawostką jest fakt, że piją oni herbatę tylko w swoim kraju. Za granicą proszą najczęściej o kawę. Rodzaj pitej herbaty zależy od pory dnia. Tak więc po przebudzeniu, do śniadania Anglik wypija coś na pobudzenie. W tym wypadku świetnie sprawdza się mocna czarna herbata. Oprócz śniadania Anglicy piją herbatę o 11.00, po obiedzie, po kolacji. Tradycyjna five o’clock to przede wszystkim herbata dla przyjemności. Przyrządza się wtedy herbaty zapachowe z gatunku Earl Grey. Wieczorami pije się zieloną herbatę, do której Anglicy długo nie mogli się przekonać.

Jak przygotowuje się herbatę?


Herbatę przyrządza się w odpowiedniej kolejności. Najpierw do rozgrzanego lecz suchego czajniczka wsypuje się wybrane liście herbaty. Następnie zalewa się je wrzątkiem i przykrywa czajnik na 5 minut. Po tym czasie herbatę można nalać do filiżanek. Tutaj też postępuje się według odpowiednich zasad. Najpierw do filiżanki nalewamy mleko, następnie herbatę a no końcu cukier. Prawdziwy Anglik nigdy nie przygotuje herbaty w inny sposób.

 Herbata obecnie


Tradycja picia herbaty o godzinie 17.00 niestety wychodzi już z mody. Dla niektórych jednak jest to nadal bardzo ważna czynność w czasie dnia. Dla wielu rodzin jest to jedyny czas kiedy to mogą się spotkać i spokojnie porozmawiać. Takie spotkania trwają ok. 15 minut, jednak mogą się przedłużać nawet do 2 godzin lub zastępować kolację. Takie dłuższe spotkanie nazywane jest High Time. W Anglii popularne jest także picie herbaty w herbaciarniach czyli Tea Rooms. Na wyspach jest ich tysiące. Znajdują się w każdym hotelu. Te z kolei specjalizują się w danym rodzaju herbaty. Dodatkowe znaczenie tego napoju dodaje mu coroczny konkurs na najlepszą herbaciarnię. 


Tradycja picia herbaty o 17.00 to wspaniały zwyczaj, który jest rozpoznawalny na całym świecie. Jadąc do Anglii nie możemy wrócić bez wypicia tego napoju o tradycyjnej porze. Obecnie w Polsce możemy znaleźć coraz więcej herbaciarni, w których napijemy się pysznej herbaty. Mam nadzieję, że ta tradycja jeszcze długo będzie jednym z symboli Anglii.

Jan Forczek Ia


Źródło: Internet 

2 komentarze:

  1. Widzę, że 1a lubi herbatę, bo to już drugi post na naszym blogu o tym napoju opublikowany przez ucznia tej klasy :) Janku, masz dwie gwiazdki ode mnie. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję :)

    Herbata jest po prostu najlepsza :D

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.