czwartek, 6 marca 2014

Japoński teatr Kabuki


    W każdym kraju lub nawet regionie istnieją różne tradycje związane ze sceną, aktorami i historią jego powstania. Japoński teatr Kabuki powstał w XVII wieku w Kioto i należy do jednego z trzech gatunków japońskiego teatru klasycznego. Przez dziesiątki lat wyłącznie mężczyźni odgrywali role, jednak powstanie w dużej mierze zawdzięcza się kobietom ponieważ przedstawiał taniec kapłanek wykonywany dla oczyszczenia miejsca po to aby móc przyjąć bóstwo, dlatego początkowo miał religijny charakter. Obecnie teatr Kabuki charakteryzuje się bardzo kolorową scenerią przez co można powiedzieć, że ma w sobie magiczny element. Scena jest bogato udekorowana, a aktorzy mają bardzo mocny makijaż i kolorowe kostiumy.

    Aktorzy m.in. tańczą, śpiewają, wykonują różne akrobacje, gesty, nagłe wejścia, często zmieniają kostiumy oraz utrzymują określone pozy po to aby móc bardziej przedstawić emocje lub charakter postaci jaką grają. Dzięki temu w tym rodzaju teatru można doszukać się elementów humorystycznych. Czasami zmiana dekoracji odbywa się podczas trwania danej sceny. Aktorzy nie przerywają widowiska, a w między czasie na scenę wchodzą mężczyźni przebrani na czarno i zmieniają scenografię. Przez tamtejszą widownię uważani są za niewidzialnych. Miłośnicy teatru Kabuki całą swoją uwagę skupiają na grze aktorskiej, a kolorystyka i dodatki sceniczne nie odgrywają dla nich tak ważnej roli.

Do najsłynniejszych twórców Kabuki zalicza się między innymi:


Tsuruya Nanboku IV
Teatr Kabuki w 2008 roku został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.



1 komentarz:

  1. Sylwio, dziękujemy za to, że zabrałaś nas w krótką podróż do Japonii i przybliżyłas nieco jej tradycyjny teatr Kabuki. Twój tekst jest bardzo interesujący i rozbudzający ciekawość na temat omawianego zjawiska, ale może nieco nazbyt oszczędny. Z pewnością waloru dodałyby mu Twoje osobiste refleksje - dlaczego właśnie teatr Kabuki Cię zainteresował, czy miałaś kiedyś okazję spotkać się z nim "na żywo" itd. Pamiętaj o podzieleniu się z czytelnikami swoją opinią na opisywane tematy w przyszłych Twoich artykułach. Na razie otrzymujesz półtorej gwiazdki. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.