piątek, 6 czerwca 2014

Twórca innego świata

John Ronald Reuel Tolkien był jednym z największych pisarzy fantasy. Stworzył niesamowity świat z jego własnymi mitami, rasami, przeszłością i wizją na przyszłość. Wybitny lingwista i znawca około 30 języków zostawił w spadku nie tylko znaną wszystkim trylogię i powieść o Hobbicie, ale także liczne notatki, które po dziś dzień ukazują się zredagowane przez jego syna Christophera Tolkiena jako nowe pozycje literatury.
J. R. R. Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w RPA, gdzie jednak nie pozostał długo. Po paru latach wrócił wraz z matką i młodszym bratem do kraju ojczystego rodziców – Anglii. Ojciec został w Afryce, zarabiając na rodzinę. Dzieciństwo Ronalda minęło beztrosko najpierw na wsi(która była jego inspiracją przy stwarzaniu Shire), a później w niedużym mieście. Niestety już w wieku 12 lat Tolkien został sierotą. Był wychowywany przez matkę w duchu katolicyzmu, co poskutkowało przejęciem dalszej opieki nad nim i bratem przez ojca Francisa Morgana. Już niedługo Tolkien zaczął przejawiać swoje niezwykłe umiejętności lingwistyczne – uczył się filologii angielskiej i języków starodawnych bądź wymarłych. Zaczął tworzyć własne języki i założył wraz z kolegami T. C. B. S. – Tea Club – Barrovian Society, stowarzyszenie które odegrało znaczną rolę w jego życiu. Uzyskał stypendium na Oxfordzie. Interesował się głównie językoznawstwem porównawczym – uczył się języków klasycznych, walijskiego, a także fińskiego, na którym później oparł język quenya – mowę elfów Śródziemia. Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu Ronalda był powrót do młodzieńczej miłości – Edith Bratt, z którą kontakt zerwał pod naciskiem opiekuna. Napisał do niej list zaraz po osiągnięciu pełnoletniości. Zaręczyli się rok później, a za kolejne 2 lata wzięli ślub. W międzyczasie twórca trafił na wiersz, którego dwie strofy szczególnie go zainspirowały i od nich zaczął swoje wielkie dzieło:
“Eala Earendel engla beorhtast
ofer middangeard monnum sended
Chwała ci Earendelu, najjaśniejszy z aniołów,
ponad śródziemie dla ludzi wysłany”
Tolkien brał udział w I Wojnie Światowej tylko przez parę miesięcy, gdyż wykazywał objawy gorączki okopowej i został wysłany do Anglii na leczenie. W tym okresie powstawała mitologia Śródziemia, wydana później w Silmarillionie. Niedługo później na świat przyszedł pierwszy syn Tolkiena – John Francis Reuel. Jego ojciec przechorował całą wojnę, zaś po jej zakończeniu został zatrudniony przy tworzeniu New English Dictionary. W kolejnych latach urodziła mu się jeszcze trójka dzieci – dwóch synów i najmłodsza córka. Gdy tylko nadarzyła się okazja, Tolkien aplikował na posadę profesora na Oxfordzie i ją dostał. Szybko zyskał popularność wśród studentów i uznanie wśród kolegów, co owocowało kolejnymi awansami. W tym czasie poznał także Clive’a Staples Lewisa, który stał się jego najbliższym przyjacielem.
Opublikowanie Hobbita w 1937 roku wzbudziło szeroką falę entuzjazmu. Wydawnictwo nalegało, aby Ronald Tolkien kontynuował swoją historię. Prace nad Władcą Pierścieni zajęły mu kolejne 17 lat(autor był perfekcjonistą). Początkowo ta książka była kierowana do dzieci, tak jak Hobbit, ale pod wpływem Lewisa autor nazywanej błędnie trylogią powieści postanowił poszerzyć jej znaczenie i krąg odbiorców. Saga szybko zyskała liczne grono fanów nie tylko w Anglii, ale też za oceanem.
Ostatnie lata swojego życia Tolkien spędził opracowując Silmarillion. Swojego dzieła jednak nie skończył. Zmarł w wieku 81 lat, dwa lata po swojej żonie.

Jego dorobek jest nieoceniony i wciąż doceniany na całym świecie. Sama jestem wielką fanką Tolkiena i jego twórczości. Jego powieści niosą niejedno przesłanie – za każdym razem, gdy sięgam po jedną z jego książek, odkrywam w nich coś nowego. Polecam je każdemu, kto jeszcze nie miał z nimi styczności, nie tylko fanom fantasy.

Źródła:
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Tolkien
- tolkien.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.