piątek, 3 czerwca 2016

Sekrety kuchni japońskiej

Zaczynając od ciekawostki, która wprowadzi Was, drodzy czytelnicy, do tematu, trzeba zauważyć, że w kuchni japońskiej szczególną rolę odgrywa cyfra 5. Jest ona tak ważna, ponieważ istnieje pięć smaków: słodki, słony, kwaśny, gorzki i ostry, pięć wrażeń zmysłowych: kształt, zapach, dźwięk, dotyk i smak oraz pięć podstawowych kolorów: biały, czarny, żółty, niebieski i czerwony. Japończycy każdego dnia stosują się do tych zasad przy przygotowywaniu posiłków, dlatego najczęściej przypominają one doskonałe, harmonijnie skomponowane dzieła sztuki.

Mimo rosnącej w ostatnich latach popularności kuchni orientalnej, jestem wręcz przekonana, że zdecydowanej większości z Was kuchnia japońska kojarzy się najczęściej z sushi. Jak wiadomo, jest to typowo japońska potrawa, która stała się również, dla obcokrajowców, pierwszym skojarzeniem z Japonią. Myślę więc, że niewielu potrafiłoby wymienić jakiekolwiek inne danie, które jest tam równie popularne jak sushi. W tym artykule postaram się więc przybliżyć Wam kilka charakterystycznych dań przyrządzanych w Kraju Kwitnącej Wiśni. :)

Na początek, należy przede wszystkim podkreślić fakt, iż kuchnia japońska jest uznawana za jedną z najzdrowszych i najbardziej pożywnych na świecie. Została określona takim mianem, ponieważ opiera się ona na naturalnym smaku i stosowaniu składników najświeższych, wysokiej jakości.
Jak powszechnie wiadomo, większość japońskich potraw nie może się obyć bez ryżu - bez dwóch zdań, jest to podstawa większości dań. Ryż może być przyrządzany na wiele różnych sposobów, w zależności od upodobań. Najpopularniejszym rodzajem jest gohan - tradycyjny, gotowany ryż będący składnikiem większości posiłków. Znaczącą rolę odgrywają również ryby oraz owoce morza. Bardzo cenione przez Japończyków jest sashimi - są to cienkie paski surowej ryby najwyższej jakości. Podaje się je najczęściej z sosem sojowym lub wasabi, czyli zielonym chrzanem o wyjątkowo ostrym smaku i zapachu.

Na pewno większość z Was słyszała przynajmniej raz nazwę tofu i pewnie zastanawiała się co to może być… Odpowiem Wam więc na to pytanie. Jest to po prostu nazwa białego sera przygotowywanego z soi, stosowanego najczęściej jako zamiennik mięsa, ryb i nabiału.

Charakterystycznym dla japońskiej kuchni składnikiem są także wodorosty. Mają one wiele różnych smaków, stosowane są więc jako dodatki do zup, dań z warzyw czy sałatek. Popularnym gatunkiem jest nori - suszone algi, niezbędne do przygotowania sushi, jednak najpopularniejszą odmianą jest wakame.
Oczywiście, mówiąc o kuchni japońskiej, nie można nie wspomnieć o sake. To tradycyjne wino, przygotowane z ryżu, dodaje się niemal do wszystkiego – sosów, zup, potraw z ryżem i makaronem. Samą sake pije się najczęściej podgrzaną.

Kolejną ważną pozycją kuchni japońskiej są różnego rodzaju makarony, przygotowywane i podawane na rozmaite sposoby (jak każde inne danie - Japończycy cechują się wyjątkową różnorodnością w przyrządzanych posiłkach). Tradycyjnym makaronem jest przede wszystkim soba, wytwarzany z mąki gryczanej. Może być podawany m.in. z wodorostami nori lub z podsmażonym tofu. Ma on również charakter symboliczny - jego specjalny rodzaj spożywa się w ostatnim dniu roku.

W przypadku kuchni japońskiej nie może również zabraknąć wzmianki na temat zielonej herbaty, zwanej matcha, którą mieszkańcy Japonii delektują się podczas ceremonii parzenia herbaty. Celem całego rytuału ceremonii jest oczyszczenie duszy i osiągnięcie pełnej harmonii ze światem i przyrodą.


Jest to jedynie niewielka część dobytku kulinarnego Kraju Kwitnącej Wiśni, jednak poznanie jej szczegółowo, od podstaw, możliwe jest tylko będąc tam i smakując jej specjały. Kuchnia japońska jest zarówno prosta, jak i wyrafinowana, elegancka i wyjątkowo misterna. Myślę, że jest to jedna z najbardziej niezwykłych kuchni świata i chciałabym w przyszłości móc spróbować choćby niektórych z wymienionych wyżej smakołyków. Mam nadzieję, że Was również udało mi się przekonać co do jej wyjątkowości i zaostrzyć apetyt na więcej. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.