czwartek, 2 czerwca 2016

Przyjaciół się nie zjada- czyli co warto wiedzieć o weganiźmie.

Czym jest weganizm?

Weganizm to styl życia, którego jedną z cech jest stosowanie diety wegańskiej, czyli rezygnacja ze spożywania produktów zwierzęcych. Weganie dążą jednak do wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale również ze wszystkich innych aspektów życia.



Weganizm a wegetarianizm.

Najważniejszą różnicą jest przede wszystkim zakres spożywanych produktów przez daną grupę. Wegetarianie wykluczają z diety tylko mięso pochodzące od zwierząt, natomiast kwestia jedzenia ryb czy owoców morza zależy tylko i wyłącznie od poglądów danego człowieka. Na codzień spożywają miód, mleko czy jaja. Weganie całkowicie odcinają się od tego, co związane może być z cierpieniem żywych istot. Przykładem takich osób mogą być Pacyfiści, których znaczna większość opierała swoją dietę na żywności pochodzenia roślinnego. 

Dlaczego ludzie przechodzą na dietę roślinną? 

Większosć osób przy wyborze tej drogi kieruje się przede wszystkim względami etycznymi, zdrowotnymi, ekologicznymi, duchowymi czy nawet religijnymi. Ludzie robią to, kiedy uświadomią sobie jaką drogę musiała przejść zawartość parówki, zanim  trafiła do Hot-Doga. Niestety wiele osób, pomimo świadomości nie potrafi zrezygnować z jedzenia mięsa. 

Dlaczego?

Niewygoda, obojętnośc, przyzwyczajenie, apatia, egoizm, czy obawa o swoje zdrowie? Brak edukacji w tej dziedzinie powoduje, że ludzie błędnie uważają, że nie będą w stanie uzupełnić białek, które są zawarte własnie w mięsie. 

Jak zatem uzupełnić brak białek zawartych w mięsie? 

Białka, które znajdziemy w mięsie możemy również znaleść w orzechach, warzywach strączkowych, otrębach, produktach pełnoziarnistych i innych produktach pochodzenia roślinnego. Wystarczy tylko chcieć!

Czy warto przejść na weganizm?

Uważam, że aby podjąć decyzję trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw a także mieć pewność, że nie posiada się żadnych przeciwwskazań.

Argumenty za:

-Zmniejszone ryzyko chorób serca
-Oczyszczenie organizmu z toksyn, co wiąze się z lepszym samopoczuciem
-Mniejsze ryzyko nowotworów
-Ochrona przed otyłością i cukrzycą typu II (nabytą)
-Rzadsze wystąpienie infekcji i grypy
-Poprawa stanu skóry, zmniejszenie się trądziku.
-Zmniejsza ryzyko bólu głowy, bólu menstruacyjnego i redukuje zmęczenie.
-Dłuższe życie (średnio o 10 lat)

Argumenty przeciw:

-Nieprawidłowo ułożona dieta może powodować duże braki substancji potrzebnych dla organizmu
-Początkowo mogą wystąpić różne dolegliwości: osłabienie, bóle głowy, mdłości i uczucie rozdrażnienia. Jest to zjawisko przejściowe i jest następstwem tego, że organizm przyzwyczaja się do nowych nawyków żywieniowych

Klaudia Paluch


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.