piątek, 22 marca 2013

50 lat Please Please Me!

30 minut muzyki, 14 kawałków – to wszystko co było potrzebne do tego, by czwórce znajomym z Liverpoolu wywrócić życie do góry nogami. Właśnie dzisiaj mija 50 lat od wydania tej niesamowitej płyty, jaką jest niewątpliwie Please Please Me.

Początek zespołu sięga roku 1957. To właśnie wtedy John Lennon i Paul McCartney stworzyli wraz ze znajomymi ze szkoły Quarry Bank swój pierwszy zespół. Początkowo nazywali się Blackjacks, lecz wkrótce nazwa ta uległa zmianie na The Quarry Men. Półtora roku później do ekipy dołączył perkusista George Harrison. Skład dopełniał basista – Stuart Sutcliffe. Już wtedy chłopaki dawali swoje pierwsze koncerty w lokalnych knajpach i barach, a ich nazwa wielokrotnie przy tym ulegała zmianie; od Johny And The Moondogs, następnie na Silver Beats i The Silver Beatles, a po wejściu w szeregi grupy Pete Best’a ostatecznie stanęło na The Beatles. Grupa w 5-osobowym składzie ruszyła wtedy na podbój Hamburga. Właśnie tam pożegnała się ona ze Stuartem, który chciał w pełni poświęcić się malarstwu. Również tam na jednym z ich występów zjawił się menager muzyczny – Brian Epstein. W noc sylwestrową 61/62 roku Beatlesi udali się do Londynu na rozmowy odnośnie ich pierwszego kontraktu, jednak ówczesny szef firmy Dick Rowe nie był ostatecznie przekonany co do zespołu, dlatego też kontrakt nie został podpisany. W tym czasie na udar mózgu zmarł Stuart Sutcliffe.

Chłopaki zamierzyli wtedy całkowicie zaufać Epsteinowi i zmienić swój image ze skórzanych kurtek na garnitury. Wtedy też poznali jedną z najważniejszych osób w swojej karierze – George’a Martina, który to wziął ich pod swoje skrzydła. W sierpniu 1962 roku za namową Georga Martina z grupy został usunięty Pete Best, a za perkusją w rezultacie zasiadł dobry kolega zespołu – Ringo Starr.
http://i1.wp.com/kulisykultury.pl/wp-content/uploads/2012/04/The-Beatles.jpg?resize=620%2C436
Pierwsza sesja nagraniowa zespołu miała miejsce 6 czerwca 1962 roku w Abbey Road Studio i powstały tam utwory takie jak Please Please Me, P.S. I Love You oraz Love Me Do. Ten ostatni był singlem promującym dzieło czwórki z Liverpoolu i zadebiutował on na 17. miejscu Retailer Record.



W lutym 1963 roku czternaście piosenek Beatlesów nagranych podczas jednej sesji trafiły wprost na Please Please Me i zostały wydane przez niemiecką wytwórnię Parlophone kierowaną przez Martina. Po wielkim sukcesie singli Love Me Do oraz Please Please Me, całość materiału spotkała się również z bardzo dobrymi opiniami. Jak na debiutancki album odniósł on spory sukces komercyjny i dostał się w maju 1963 na szczyt brytyjskiej listy przebojów i przebywał tam przez trzydzieści miesięcy, a został zastąpiony – paradoksalnie – drugim krążkiem BeatlesówWith The Beatles. Pismo Rolling Stone w 2003 roku umieściło album na trzydziestym dziewiątym miejscu w rankingu 500 najlepszych albumów wszech czasów. Rolling Stone umieścił również dwie piosenki z albumu na liście 500 najlepszych piosenek wszech czasów - I Saw Her Standing There oraz Please Please Me. Trzeci singiel From Me to You, ukazał się w kwietniu i okazał się także wielkim sukcesem, a wydany następnie She Loves You osiągnął sprzedaż 750 tysięcy egzemplarzy w niecałe cztery tygodnie.



George Martin – opiekun zespołu i miłośnik londyńskiego zoo miał pewną wizję okładki – wpadł na pomysł, aby ustawić Beatlesów na tle działu owadów, co mogłoby być dobrą reklamą dla ogrodu zoologicznego. Jednak londyńskie Zoologiczne Stowarzyszenie odrzuciło ten pomysł i w zamian Angus McBean wysunął propozycję zrobienia fotografii, przedstawiającą grupę patrzącą w dół z balkonu w głównej siedzibie EMI w Londynie. Tak też się stało.
http://i0.wp.com/4.bp.blogspot.com/-hRGrOx9qwog/UG1qBE38_hI/AAAAAAAAAOU/p-P76VVNi_o/s1600/The-Beatles-Please-Please-Me.jpg?resize=620%2C620 
Powyższy artykuł jest w całości mojego autorstwa i możecie znaleźć go również pod tym adresem.
 Grafika została zapożyczona ze strony www.wikipedia.pl, a nagrania z serwisu www.youtube.pl

1 komentarz:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.