30 minut muzyki, 14 kawałków – to wszystko co było
potrzebne do tego, by czwórce znajomym z Liverpoolu wywrócić życie do
góry nogami. Właśnie dzisiaj mija 50 lat od wydania tej niesamowitej
płyty, jaką jest niewątpliwie Please Please Me.
Chłopaki zamierzyli wtedy całkowicie zaufać Epsteinowi i zmienić swój image ze skórzanych kurtek na garnitury. Wtedy też poznali jedną z najważniejszych osób w swojej karierze – George’a Martina, który to wziął ich pod swoje skrzydła. W sierpniu 1962 roku za namową Georga Martina z grupy został usunięty Pete Best, a za perkusją w rezultacie zasiadł dobry kolega zespołu – Ringo Starr.
W lutym 1963 roku czternaście piosenek Beatlesów nagranych podczas jednej sesji trafiły wprost na Please Please Me i zostały wydane przez niemiecką wytwórnię Parlophone kierowaną przez Martina. Po wielkim sukcesie singli Love Me Do oraz Please Please Me, całość materiału spotkała się również z bardzo dobrymi opiniami. Jak na debiutancki album odniósł on spory sukces komercyjny i dostał się w maju 1963 na szczyt brytyjskiej listy przebojów i przebywał tam przez trzydzieści miesięcy, a został zastąpiony – paradoksalnie – drugim krążkiem Beatlesów – With The Beatles. Pismo Rolling Stone w 2003 roku umieściło album na trzydziestym dziewiątym miejscu w rankingu 500 najlepszych albumów wszech czasów. Rolling Stone umieścił również dwie piosenki z albumu na liście 500 najlepszych piosenek wszech czasów - I Saw Her Standing There oraz Please Please Me. Trzeci singiel From Me to You, ukazał się w kwietniu i okazał się także wielkim sukcesem, a wydany następnie She Loves You osiągnął sprzedaż 750 tysięcy egzemplarzy w niecałe cztery tygodnie.
George Martin – opiekun zespołu i miłośnik londyńskiego zoo miał pewną wizję okładki – wpadł na pomysł, aby ustawić Beatlesów na tle działu owadów, co mogłoby być dobrą reklamą dla ogrodu zoologicznego. Jednak londyńskie Zoologiczne Stowarzyszenie odrzuciło ten pomysł i w zamian Angus McBean wysunął propozycję zrobienia fotografii, przedstawiającą grupę patrzącą w dół z balkonu w głównej siedzibie EMI w Londynie. Tak też się stało.
Powyższy artykuł jest w całości mojego autorstwa i możecie znaleźć go również pod tym adresem.
Grafika została zapożyczona ze strony www.wikipedia.pl, a nagrania z serwisu www.youtube.pl
kolejny świetny wpis :>
OdpowiedzUsuń