wtorek, 1 maja 2018

Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989


Po 1989 roku Polacy doświadczyli wielu zmian w większości dziedzin życia. A jak zmieniał się polski design po tej przełomowej dacie? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć organizatorzy wystawy „Z drugiej strony rzeczy” Muzeum Narodowego w Krakowie.


Rzadko sobie uświadamiamy, jak bardzo po tej dacie zmieniły się uwarunkowania projektowania. Na co dzień jesteśmy otoczeni przez nowoczesne przedmioty, używamy „rzeczy” – tak naprawdę nie mając świadomości procesów ich produkcji, ale także idei, jakie stały u podstaw ich powstania. Wystawa prezentuje fascynującą panoramę przemian polskiego dizajnu i kultury materialnej w okresie ostatnich prawie trzech dekad.


Wystawa ukazuje także inne oblicza dizajnu. Działania nienastawione wyłącznie na sprzedaż czy zysk rzadko są prowadzone na szeroką skalę i charakteryzują się eksperymentowaniem z materiałem, technologią czy z nową estetyką, niekiedy trudną do zaakceptowania przez masowego odbiorcę. Wielu projektantów skupia uwagę na poszukiwaniu narodowej tożsamości, odwołując się do ludowości, lokalności czy przeszłości.


Zgromadzono na wystawie ponad 160 obiektów blisko 240 autorów. Najliczniej reprezentowana jest branża meblarska. Licznie prezentują się również twórcy szkła użytkowego, ceramiki i tkaniny dekoracyjnej. Nie zabrakło przykładów sprzętu oświetleniowego i AGD, różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, narzędzi, zabawek i pamiątek. Znacząca część eksponatów wymyka się podziałom branżowym, świadcząc o inwencji wykazanej przez ich autorów.

Wystawa czynna do 19.08.2018r.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.