wtorek, 10 stycznia 2017

Pandy


Panda Wielka czyli niedźwiedź bambusowy.

Panda Wielka to zwierze, o którego istnieniu w Europie dowiedziano się niedawno (w 1869r.).
Jej przynależność do drapieżników jest niezaprzeczalna aczkolwiek odżywia się ona  pędami bambusa. Roślina jednak nie rośnie przez cały rok, dlatego też czasami nie mają one co jeść i często głodują.
Pandy są średniej wielkości niedźwiedziami o mocnej budowie ciała. Występowanie zwierząt ogranicza się do paru górskich obszarów z południkowo-zachodnich Chinach. Dlaczego panda posiada tak charakterystyczne i wyjątkowo piękne przy tym czarno – białe umaszczenie? Jak się okazuje natura sprawiła, że futro pandy – białe lub żółtawe z czarnymi obwódkami – pozwala kamuflować się zwierzęciu w półcieniu bambusowego poszycia, a sierść stanowi również doskonałą ochronę przed zimnem. 


Panda samotnikiem z wyboru? 

Pandy Wielkie żyją samotnie i większość czasu spędzają na jedzeniu bambusowych pędów. Zamieszkują gęste zarośla, dlatego też obserwacja ich życia nie jest łatwa. Stworzenia wydają na świat potomstwo niezwykle rzadko, co obok kłusownictwa jest głównym powodem ich wymierania.O samotnym żywocie pand świadczy fakt, że bardzo rzadko przebywają one razem. W pary łączą się jedynie w okresie rozrodczym.

Zagrożenie wyginięciem.

Najważniejsze przyczyny zmniejszania się populacji pandy to degradacja środowiska, kłusownictwo oraz niska rozrodczość. Główną winą za wymieranie pandy obarcza się oczywiście człowieka. Już w czasach starożytnych gęsto biało-czarne futro było bardzo cenne i pożądane. Choć za zabicie pandy grozi dziś nawet 20 lat więzienia, nie zraża to kłusowników. Na czarnym rynku za to niezwykłe futro trzeba zapłacić nawet kilkaset tysięcy dolarów. Kupców jest sporo. Kolejnym powodem wymierania pand jest również ich własne pożywienie-bambus. Sympatyczne miśki opierają na nim swoją dietę już od 2 milionów lat. Jednak jak dowiedli naukowcy, układy trawienne tych zwierząt wciąż są zbudowane tak, jakby były mięsożercami. A do trawienia błonnika zupełnie się nie nadają. Problemu wyginięcia zwierząt na szczęście się nie bagatelizuje. W Chinach, specjalnie dla pand, zakłada się rezerwaty przyrody. Liczne organizacje nieustannie działają na rzecz wzrostu populacji pand. W Chinach, specjalnie dla pand, zakłada się rezerwaty przyrody. Liczne organizacje nieustannie działają na rzecz wzrostu populacji pand.W Chinach, specjalnie dla pand, zakłada się rezerwaty przyrody. Liczne organizacje nieustannie działają na rzecz wzrostu populacji pand.W Chinach, specjalnie dla pand, zakłada się rezerwaty przyrody. Liczne organizacje nieustannie działają na rzecz wzrostu populacji pand.


Panda obecna w kulturze.

To zwierzaki niezwykle popularne, wydają nam się słodkimi, puchatymi, nieco niezdarnym niedźwiadkami, bez agresji. O sympatii człowieka do pandy świadczy jej obecność w kulturze, np. stała się ona maskotką Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008 , poza tym jest zwierzęciem narodowym Chin. Wizerunek pandy widnieje na emblemacie WWF oraz na znaku firmowym "Panda Express".



Do napisania notatki na temat tych zwierząt zainspirował mnie filmik, który myślę, że poprawi humor niejednej osobie :) - https://www.youtube.com/watch?v=GTUNDjcroeg
źródła, które pomogły mi w napisaniu posta:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Panda_wielka
http://dinoanimals.pl/zwierzeta/panda-wielka/
http://zwierzetainformacje.pl/panda-wielka-zagrozony-gatunek/
http://encyklopedia-zwierzat.blogspot.com/2011/08/panda-wielka.html
https://www.google.pl/search?q=pandy&espv=2&biw=1680&bih=944&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj_vI_ft7jRAhWFDiwKHQNrAPkQ_AUIBigB#tbm=isch&q=%C5%9Bmieszne+pandy&imgrc=cpl49s8_4eUltM%3A
http://tymrazem.pl/wp-content/uploads/2013/08/P4132643.jpg
http://static.wykopuj.pl/1341543009_przez_pawel19_middle.jpg


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.