wtorek, 29 marca 2016

Łapacze snów- cząstka kultury Indian

Czym są łapacze snów? 
Dla niektórych łapacze snów są psychicznym filtrem, tarczą przeciwko złu w naszym umyśle i świecie, który nas otacza. Dla Innych te ręcznie wykonywane przyrządy mają znaczenie religijne, odwołujące się do czasów burzliwych przemian. Jeszcze dla Innych łapacz snów jest po prostu darem od dobrych mocy. 



Historia łapaczy snów- legenda o ich powstaniu:

Indianie wierzący w nadprzyrodzoną moc łapaczy snów powiadają, że sny, zarówno te dobre, jak i złe, zsyłane są z ciemnego, nocnego nieba. Złe sny, jako te wielkie i niezdarne, wpadają w sieć i grzęzną w niej, by pod wpływem promieni porannego Słońca wyparować wraz z rosą. Dobre sny, jako małe i sprytne przeciskają się i po piórze spływają delikatnie na śpiącego, uprzyjemniając mu 
odpoczynek.

Według Larry'ego White Dirt istnieje inne podanie, według którego łapacz snów pochodzi od młodego Indianina, zwanego Sweet Medicine (Słodkie Lekarstwo). Kiedy Słodkie Lekarstwo odbywał obrzęd poszukiwania wizji, która wskaże mu drogę w życiu, pająk przekazał mu tajemnicę sieci. Krąg przedstawia życie, a sieć łączy sny i modlitwy ze środkiem, a przez otwór przechodzą one do niebios i Stwórcy.



Obecnie łapacze snów są popularne nie tylko wśród Indian. Jego rosnąca popularność jest spowodowana tym, iż jest łatwym do wykonania elementem sztuki Indiańskiej. - Do ozdobienia łapacza snów używa się przeważnie piór i paciorków, ale różnorodność tych przyrządów równa się różnorodności snów. Kiedy utkasz pajęczynę, to jak ją ozdobisz, zależy tylko od twojej wyobraźni.

Jak wykonać własny łapacz snów?  

Potrzebne przedmioty: obręcz (na przykład z bransoletki), włóczka lub mulina, koraliki, rzemyki do wykonania frędzli, pióra lub inne ozdoby

Następnie postępujemy według poniższego obrazka: 

Kiedy część główna będzie już gotowa dowiązujemy do niej rożnego rodzaju ozdoby na rzemykach. 
Tak wykonaną ozdobę możemy śmiało zawiesić nad łóżkiem. Świetnie nada się również na prezent, a wykonanie go przysporzy nam wiele zabawy i uruchomi kreatywne myślenie. 

Klaudia Paluch 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.