środa, 30 grudnia 2015

Siła muzyki

 Każdy z nas słucha muzyki, na swoich listach odtwarzania mamy nieraz kilkaset utworów dopasowanych do swojego gustu. W czasach których żyjemy mamy do niej dostęp o każdej porze, dzięki temu wtapia się w nasze codzienne czynności stając się nieodłącznym, wiernym towarzyszem dla każdego z nas. Lecz czy wiemy jak duży wpływ ma na nasz nastrój? Jak wiele potrafi zdziałać? Jak wielką ma siłę skoro jest jedną z niewielu rzeczy, w której każdy człowiek na świecie znajdzie coś dla siebie? 
Oto kilka z bardzo wielu tajemnic muzyki: 

1.Wpływ na nasz nastrój. 

To odczuwany poziom energii oraz samopoczucie decyduje jaką muzykę wybierzemy. Muzyka przyczynia się do wyzwolenia określonego stanu emocjonalnego, budzi emocje, które uruchamiane są dzięki jej rytmowi i tempie, a to ma wpływ na poziom naszego pobudzenia. 

2.Układ krwionośny i oddechowy też ma poczucie rytmu. 

Przy słuchaniu utworów wesołych nasze serce częściej uderza, z kolei przy smutnych i groźnych zmniejsza się częstość uderzeń i jest spowolniony oddech.

3.Przeżycia emocjonalne. 

Zapewne każdy z nas zna utwór, który wywołuje wspomnienia czy przywołuje określone myśli. Najczęściej dzieje się tak gdy podczas danej sytuacji słuchamy właśnie tego utworu.

4.Muzyka wspomaga socjalizację.

"Normalnie nie udamy się dobrowolnie do tłumu 20.000 ludzi, jednak ze względu na koncert Muse czy Radiohead zrobimy to." Daniel Levitin. 
Ludzie czują satysfakcję z "synchronizowania" się z innymi, dlatego wspólne śpiewanie na meczu czy w trakcie koncertu sprawia nam tak dużo radości. 

5.Dopamina i ciarki.

Ulubiona muzyka wyzwala dopaminę - dzięki niej czujemy się dobrze. Mając zły humor posłuchajmy naszej ulubionej muzyki. 
Ciarki podczas słuchania czegoś wyjątkowego odczuwa blisko 90% ludzi. Częściej ich działanie czują osoby, które mają bardziej rozwiniętą "otwartość na doświadczenia", lecz to jest także element osobowości. 

6.Smutne? - a jednak nie do końca!

Utwory postrzegane jako smutne są mieszniną wielu emocji. Wiadomo jest tam wiecej smutku i żalu lecz odrobina czasem nawet niezauważalnego optymizmu w nich może przynieść ukojenie.

7.Muzyka klasyczna pomaga w nauce.

Wiele badań dowodzi, że podczas słuchania muzyki klasycznej nasze mózgi są bardziej wydajne. Ucząc się i słuchając np.Mozarta łatwiej się zapamiętuje, a dzieci grające na instrumentach lub słuchające dużo muzyki klasycznej rozwijają się nie tylko pod względem muzycznym lecz także pod względem tzw. Inteligencji werbalnej. 

Tak wiele korzyści wynika z muzyki, że nie pozostaje nic innego jak słuchać, słuchać i grać. Każdy swój ulubiony gatunek. 

                                                                   


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.