czwartek, 20 czerwca 2013

M&A: przybliżenie mojej pasji + krótki opis Shingeki no Kyojin

   Manga oraz anime (w skrócie M&A) to wytwory japońskiej kultury, stanowiące codzienność Japończyków, które zjednały sobie również rzesze fanów na całym świecie. Chciałam wam w tym artykule w miarę możliwości nieco przybliżyć, co to tak na prawdę jest, a być może nawet zachęcić do zainteresowania się tym rodzajem sztuki.

    Zacznę więc od tego, co to jest i czym się to różni; otóż manga, to japoński komiks, wydawany w tomach lub też ukazywany w internecie, który się po prostu czyta (część osób może być na początku nieco zdziwiona, ponieważ oryginalną mangę czyta się od prawej strony do lewej).  Anime (słowo nieodmienne w języku polskim), to natomiast nic innego jak film animowany. Obydwie formy nietrudno jest rozpoznać: charakteryzują się specyficzną kreską, dużymi oczami postaci, niecodzienną barwą włosów oraz ogólnym uproszczeniem formy. Oczywiście, kreski i styl różnych twórców mogą się diametralnie różnić, więc te cechy nie zawsze mogą pasować, jednak myślę że każde z was nie miało by problemu identyfikacji m&a :).
    Przejdę teraz do treści. Wielu osobom mogą się kojarzyć te japońskie produkcje z bajkami dla dzieci. Mogę się założyć, że każde z was pamięta 'Pokemony', 'Czarodziejkę z Księżyca', czy chociażby popularną dobranockę 'Muminki'. Jednak w rzeczywistości rozległość tematyki jest tak szeroka, że czasem odnoszę wrażenie, że nawet szersza od zachodnich produkcji filmowych. Nie ma sensu wypisywanie wszystkich gatunków, więc przybliżę tylko kilka:
-bishōjo/ bishōnen- produkcje, w których ważną rolę odgrywają wyidealizowane pod względem fizycznym odpowiednio kobiety oraz mężczyźni,
-mecha- serie science fiction, w których można spotkać takie obiekty jak roboty, czy humanoidy,
-seinen- produkcje dla starszej młodzieży,
-sentai- anime, w którym główni bohaterowie tworzą paczkę walczących bohaterów,
-mahō-shōjo/ mahō shōnen- produkcje, w których odpowiednio dziewczyny i chłopcy posiadają nadprzyrodzone moce.
   Oczywiście funkcjonuje na tej płaszczyźnie także tradycyjna terminologia: romanse, horrory, thrillery, komedie, parodie, fantasy, kryminały, dramaty, sztuki walki, produkcje postapokaliptyczne, sportowe, współczesne, wojskowe, szkolne, psychologiczne, przygodowe czy też nawet te '+18' to tylko wybrane typy z pośród wielu innych. Chyba mogę z dość dużą dozą pewności stwierdzić, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie. :)
    Interesującą sprawą jest stosowanie terminologii określającej usposobienia postaci, z czym nie spotkałam się nigdzie indziej. Np.: osoba yandere z początku wydaje się być miłą, niewinną istotą, jednak z czasem skłonną do skrajnej agresji oraz chorób psychicznych. Podobną postacią jest yangire, jednak tutaj negatywne cechy wywołane są na podłożu miłosnym. Tsundere natomiast poznajemy jako osobę nieczułą, wrogo nastawioną wobec innych, jednak wraz z biegiem fabuły relacje się ocieplają i nasza postać otwiera się na nowe kontakty. Dandere charakteryzuje się spokojem, małomównością i powściągliwością w okazywaniu uczuć; jest bardzo urocza, ze względu właśnie na swoją nieśmiałość. Ostatnią naszą postacią będzie kūdere; osoba z początku obojętna, czasem cyniczna, jednak w rzeczywistości bardzo miła i wrażliwa.
    Skoro już jesteśmy przy terminologii, pozwolę sobie na wyjaśnienie jeszcze jednego, bardzo ważnego określenia: otaku. W Japonii określa się tak fana 'czegoś'. Natomiast poza granicami to 'coś' jest jednoznacznie kojarzone z m&a. Otaku mogą interesować prócz tego takie formy rozrywki, jak np. kolekcjonerstwo różnych gadżetów związanych z ukochanym serialem, lub cosplay'e- (z ang. costume playing) jest to zabawa polega na wcielaniu się w daną postać z danej serii lub gry. Sami pasjonaci spotykają się na konwentach.
    Na zakończenie chcę króciutko opisać dla zainteresowanych ostatni hit: anime 'Shingeki no kyojin', oparte na mandze o tym samym tytule z 2009r autorstwa Isayamy Hajimego. Tematyka mieści się pomiędzy horrorem, fantasy a produkcją wojenną (wojskową). Akcja rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie, zdominowanym przez tytanów (podobnych do ludzi olbrzymów), którzy za główny cel obrali nękanie rodzaju ludzkiego w co najmniej okrutny sposób. Nieliczni, którzy przeżyli, zdołali się ukrywać za potężnymi murami przez ostatnie kilkaset lat. Pewnego dnia jednak zniknie złudne poczucie bezpieczeństwa. Co dalej? Cóż... zapraszam do oglądania lub czytania- wg mnie naprawdę warto! ^^

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.