sobota, 15 września 2018

Wyobraźnia ma przyszłość. I kropka! (Międzynarodowy Dzień Kropki)


Kropka... Niby nic takiego. 
A jednak może stanowić punkt wyjścia do czegoś naprawdę niezwykłego.


W 2003 roku kanadyjski pisarz Peter Reynolds wydał jedną ze swoich najsłynniejszych książek - niepozorną, cieniutką "Kropkę", którą zadedykował swojemu nauczycielowi matematyki jaki uczył go w siódmej klasie. To właśnie pan Matson zamiast ukarać niesfornego Petera za brak uwagi i bazgranie po zeszytach (w których powinny się znaleźć matematyczne obliczenia), zaproponował mu przełożenie "nudnego" podręcznika do matematyki na... komiks.


Dziś "Kropkę" Reynoldsa czytają dzieci w różnych miejscach Ziemi. ale czy tylko dzieci? Nie! Bo to jedna z tych książek, którą odczytywać można na kilku poziomach w zależności od wieku czytelnika :)

Od 2009 roku - dzięki książce Reynoldsa - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności, pomysłowości, łamania schematów i nieszablonowego myślenia.

A w naszej szkole to święto będzie trwało w tym roku aż do końca września :) :)



Chcesz się włączyć w świętowanie? Rusz głową i wykonaj pracę twórczą zainspirowaną motywem kropki! To może być rysunek, wiersz, fotografia albo inne kreatywne działanie. Szczegóły zadania znajdziesz poniżej.


"Wyobraźnia ma przyszłość. I kropka!" - zadanie dodatkowe z wiedzy o kulturze dla uczniów klas pierwszych IV LO.


  • Termin oddania: do 28 września 2018 r.
  • Forma: miniatura literacka, wiersz, praca plastyczna na płaszczyźnie (nie większa niż A3), fotografia (wydruk lub zdjęcie wywołane)
  • Temat: twórczo wykorzystany motyw kropki
  • Kryteria oceny: pomysłowość i nieszablonowość pracy (praca oryginalna lub odwołująca się do wcześniej istniejącej innej pracy - ale w sposób twórczy), estetyka wykonania



wtorek, 11 września 2018

Na rozkręcenie...

Dla wszystkich uczniów klas pierwszych (żeby mi uwierzyli, że to naprawdę tak działa) zamieszczam prezentację, którą widzieli na naszej pierwszej w tym roku lekcji.