sobota, 24 lutego 2018

SZTUKA TERAZ: czy warto zobaczyć?


Sztuka Teraz jest to wystawa dzieł młodych artystów, którzy pragną podzielić się z nami swoją pasją i jej efektami.

Prezentowane dzieła są z zakresu fotografii, dizajnu oraz malarstwa.
 Projekt ten jest realizowany dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Krakowi oraz Szlachetnej Paczki. Od 3 lutego 2018r. wystawę możemy oglądać w Kamienicy Szołayskich na placu Szczepańskim 9 (wstęp wolny).
  

Zobaczenie przez nas tej wystawy w tak zimny dzień, jakim był 20 luty, sprawiło nam wewnętrzne ciepło. Każdy znajdzie coś dla siebie! Wystawa jest dość obszerna, ponieważ znajduje się w kilkunastu pomieszczeniach, w których mieści się ponad 200 dzieł! Poniżej przedstawiamy wybrane prace, które naszym zdaniem są najciekawsze.





Jeśli chcecie zobaczyć więcej, musicie sami odwiedzić wystawę. Naszym zdaniem warto, ale o tym każdy z was musi przekonać się na własnej skórze :)

Natalia Świderska, Weronika Kowalska

RECENZJA SERIALU "KORONA" ("THE CROWN")

  Zainteresowana historią XX wieku oraz angielską kulturą zdecydowałam się obejrzeć brytyjski serial Petera Morgana pt. "Korona" , który jest oparty na sztuce "The Audience" tego samego autora. Cykl odcinków został wyprodukowany przez amerykańską platformę Netflix.
  Głównym tematem serialu jest postać królowej Elżbiety II granej przez Claire Foy. W obsadzie znaleźli się również Matt Smith ( książę Filip, mąż królowej ) , Vanessa Kirby ( księżniczka Małgorzata ) , Jared Harris ( król Jerzy VI ) , John Lithgow ( Winston Churchill ). Oprócz prowadzonej przez królową polityki, problemami poruszanymi w tym serialu są także jej stosunki z rodziną oraz życie prywatne. Autor zabiera nas za zamknięte drzwi Pałacu Buckingham, gdzie młoda Elżbieta uczy się wymagającej poświęceń roli władcy. W interesujący sposób pokazuje nam także życie codzienne małodoświadczonej monarchini.  Wspaniała muzyka Hansa Zimmera, kostiumy rodem z królewskich dworów oraz dokładnie odwzorowany wystrój sprawia,że możemy poczuć niepowtarzalny klimat angielskiego dworu.
  Dzięki trzymającej w napięciu oraz opartej na prawdziwych wydarzeniach fabule mogę stwierdzić, iż jest to godny polecenia film historyczny. Moim zdaniem jest to także ciekawy sposób nauki historii współczesnej.

piątek, 9 lutego 2018

"Uchwyć książkę!" - fotograficzny konkurs biblioteki szkolnej



REGULAMIN KONKURSU "UCHWYĆ KSIĄŻKĘ"


1. Celem konkursu „ Uchwyć książkę” jest:
  • wizualizacja pasji czytania, miłości do książek
  • popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu, dialogu ze światem i wyrażania emocji
  • upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki

2. Uczestnikiem konkursu mogą być uczniowie klas I i II IV LO indywidualnie bądź zespołowo, w grupach liczących do 3 osób.
3. Przedmiotem konkursu jest zdjęcie, którego tematem przewodnim będzie książka lub czytanie.
4. Zgłoszenia do konkursu należy dokonać:

5. W konkursie mogą brać udział jedynie te prace, które nie zostały nigdzie opublikowane ani nie brały udziału w żadnym konkursie.
6. Fotografie w formacie 15x21cm oraz wersji cyfrowej (JPG) należy dostarczyć do biblioteki w terminie do 12 marca 2018
7. Ogłoszenie wyników nastąpi 15 marca 2018
8. W konkursie przewidziane są nagrody:
  • publikacja na stronie internetowej szkoły
  • udział w wystawie pokonkursowej
  • nagrody rzeczowe

9. Przesyłając fotografię konkursową uczestnik zapewnia, że jest jej autorem oraz, że przysługuje mu pełnia autorskich praw osobistych i majątkowych do tej fotografii, a także, że prawa te nie są obciążone prawami osób trzecich. O ile na fotografii konkursowej znajduje się wizerunek człowieka, uczestnik przesyłając fotografię zapewnia, że osoba, której wizerunek znajduje się na tej fotografii wyraziła zgodę na nieodpłatną publikację tego wizerunku.
10. Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją przez uczestnika regulaminu w całości.

czwartek, 8 lutego 2018